01
Oswoić teatr
Grupy do 25 uczestników, wiek: 2-6 r. ż.
Uwaga! Dla najmłodszej grupy
przedszkolnej warsztat trwa do 30 min!
Czym są kulisy i horyzont teatralny? Jak zbudowana jest scena? Czym jest parawan w teatrze lalek? Na te i inne pytania odpowiadają sobie najmłodsi widzowie w czasie warsztatów Oswoić teatr. To doskonała propozycja na początek teatralnej przygody, ale też na powtórzenie i usystematyzowanie swojej wiedzy o teatrze. W czasie zajęć dzieci są angażowane w tworzenie teatralnej przestrzeni, by w końcu zmierzyć się z animacją lalkami.
02
Teatr
na poduchach
Czym jest teatr? Kim są aktorzy? Gdzie i jak można zbudować scenę? „Teatr na poduchach”, to warsztaty, gdzie słowo nabiera obrazu, przedmiot ożywa, a dzieci tworzą sztukę przez zabawę, wykorzystując swoją naturalną ekspresję twórczą. Dla tego warsztatu przyjęliśmy formę, którą dzieci przedszkolne znają ze swoich zajęć i zabaw, czyli podłogo-poduchowo-dywanową jednym słowem „na parterze”.
Grupy do 25 uczestników, wiek: 3-8 r. ż
Uwaga! Dla najmłodszej grupy
przedszkolnej warsztat trwa do 30 min!
03
Mała szkółka lalkarska
Wiecie, co łączy dzieci i aktorów lalkarzy? Każdy z nich, kiedy weźmie do ręki lalkę, misia, łyżkę, karton, kawałek skarpety zaczyna odkrywać w nich cechy ludzkie… próbuje tchnąć w nie życie… i uczynić partnerem zabawy-spektaklu. Z tym, że lalkarz, aby animować musi mieć do tego specjalne przeszkolenie, a dzieci robią to w sposób naturalny! Podczas warsztatów aktorzy zdradzają dzieciom tajniki szkoły lalkarskiej, uczą animować kukłą, pacynką, muppetem. Dzieci mają możliwość aby dotknąć i ożywić prawdziwą lalkę teatralną. Nawet zagrać nią mini spektakl. A aktorzy uczą się od dzieci spontanicznej radości z zabawy.
Grupy do 25 uczestników, wiek: 3-8 r. ż.
04
Duża szkółka lalkarska
Wiecie, co łączy młodzież i aktorów lalkarzy? Każdy z nich, kiedy weźmie do ręki lalkę teatralną, a w ramach ćwiczeń łyżkę, karton, kawałek skarpety zaczyna odkrywać w nich cechy ludzkie… próbuje tchnąć w nie życie… i uczynić partnerem zabawy-spektaklu. Z tym, że lalkarz, aby animować musi mieć do tego specjalne przeszkolenie, a młodzież przypomi sobie, jak to się robi w sposób naturalny! Podczas warsztatów aktorzy zdradzają młodzieży tajniki szkoły lalkarskiej, uczą animować kukłą, pacynką, muppetem. Młodzież ma możliwość ożywienia prawdziwej lalki teatralnej i zagrania nią mini spektakl. A aktorzy uczą się od uczniów spontanicznej radości z zabawy.
Grupy do 25 uczestników, wiek: 9 – 18 r. ż.
05
Ręka, Rękę...
Ręcznik!
Czyli teatr rąk
Grupy do 25 uczestników, wiek: 9 – 18 r. ż.
Czy można stworzyć teatr bez rekwizytów i kostiumów? Można! Wystarczą nam tylko własne ciała, a w tym wypadku głównie dłonie, bo one właśnie staną się bohaterami naszych opowieści. Dzięki nim wykreujemy bajkowe postaci oraz dziwaczne stwory, które ożyją.
06
Detektywi teatru
Dzieci mają w sobie naturalną ciekawość, która pozwala im zdobywać wiedzę o świecie. Chęć poszukiwania, zaglądania w ukryte miejsca i zdobywania wiedzy we własnym zakresie daje im ogromną satysfakcję. Mobilizuje do działania. W warsztatach „Detektywi teatru” dzieci uczestniczą w odkrywaniu jego tajemnic. W zakamarkach Teatru Lalki „Tęcza” kryją się zadania dla dzieci. Trzeba je wszystkie wykonać, by zostać prawdziwym detektywem. Zadania są różne, czasem uczestnicy muszą się stać aktorami, czasem reżyserami, kompozytorami a nawet scenografami. W ten sposób odkrywają nie tylko ciekawe miejsca w teatrze, ale też jak się tworzy spektakl.
Grupy do 25 uczestników, wiek: 5 – 12 r. ż.
Uwaga! Warsztaty „Detektywi teatru”
odbywają się tylko w siedzibie teatru!
07
Skarpeciaki
w akcji!
Warsztaty inspirowane książką Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” oraz spektaklem, który powstał na jej podstawie. Skarpety mają swoje marzenia, a z pomocą dzieci, te marzenia mogą się spełniać. Czy wiecie, że nawet skarpetki, które macie właśnie na stopie mogą stać się lalkami teatralnymi? Takie lalki nazywamy muppetami. I to właśnie muppety nauczą Was podstawowych ćwiczeń dykcyjnych i emisyjnych. Może nawet zaśpiewacie wspólnie piosenkę.
Grupy do 25 uczestników, wiek: 3 – 10 r. ż.
08
Teatr fizyczny
i pantomima
Aktor mim to człowiek, którego narzędziem pracy jest wyobraźnia i ciało. Jego umiejętności opierają się na treningu kreatywności i dyscyplinie ciała i umysłu. Warsztaty teatru fizycznego i pantomimy wprowadzą was w świat wyobraźni, uwrażliwią i przetestują waszą uważność i koncentrację. Dowiecie się czym jest gest psychologiczny, tok, kontrapunkt i identyfikacja. Dzięki pracy z ciałem, świadomej ekspresji ruchu i technikom, które poznacie na warsztacie, będziecie mogli otworzyć się na nową teatralną przygodę.
Grupy do 25 uczestników, wiek: od 10 r. ż.
Scenariusze warsztatów są zgodne z nową podstawą programową! Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej min.: rozwijanie kompetencji, takich jak: kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość, rozwijanie umiejętności krytycznego logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania, wspieranie ucznia w rozpoznawaniu własnych predyspozycji określaniu drogi dalszej edukacji, wszechstronny rozwój osobowy ucznia przez pogłębianie wiedzy oraz zaspokajanie i rozbudzanie jego naturalnej ciekawości poznawczej.
Zgłoszenia: Małgorzata Stecz –
tel. 696017029